Twój koszyk: Ilość produktów: 0 (0.00 PLN)
login
hasło
wyświetlanie
sortuj

 Dywany wełniane

Dywan

Wełna jest jednym z najwyższej klasy surowców (przewyższa ją tylko jedwab) używanych do produkcji dywanów.Obecnie stosuje się wełnę nowozelandzką, tybetańską angielską i polską. Najlepszą jakość zapewnia wełna nowozelandzka i tybetańska. Wysoko gatunkowe wełny używa się zarówno do wytwarzania dywanów tkanych maszynowa, jak i ręcznie. Wełna posiada właściwości, które znacznie przewyższają właściwości włókien syntetycznych. Do najważniejszych zalet wełny należą: naturalna sprężystość włókna, izolacja termiczna i akustyczna, odporność na ścieranie i zaplamienia. trwałość kolorów, duża higroskopijność. Dywany wełniane mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych oraz w pomieszczeniach gdzie jest duże natężenie ruchu jak np: kancelarie, gabinety, restauracje, ekskluzywne biura, kluby. Mnogość wzorów i kolorów pozwala na dopasowanie dywanów wełnianych do każdego rodzaju pomieszczenia i wystroju wnętrza.

Parametry techniczne i rodzaje dywanów wełnianych

Najistotniejszym parametrem decydującym o jakości dywanu jest ilość punktów(pęczków) na m 2. Występuje tu jednak zróżnicowanie na dywany tkane maszynowo i ręcznie. Dywany tkane maszynowo są zrobione z dużo cieńszej przędzy i ilość punktów musi być dużo większa. Średniej jakości dywan wełniany posiada 250 tyś. punktów na m2 . Dobre dywany wełniane mają między 300 tyś. a 500 tyś.punktów. Najwyższej klasy dywany tkane maszynowo posiadają nawet 1.2 mln. punktów. Wysokość runa w dywanach maszynowych wynosi od 6 mm do 13 mm. Bardzo ważna dla użytkowania, jakości i wytrzymałości jest masa całkowita dywanu na m2. Masa całkowita to gramatura runa(ciężar okrywy wierzchniej), która decyduje o wytrzymałości dywanu oraz ciężar spodu dywanu (wątek, osnowa, kleje), który stanowi w dywanach wełnianych ok. 850gr/m2. Dywany ręcznie tkane(wiązane) mają od 150tyś pęczków na mkw do 1mln. Runo tych dywanów ma od 10 mm do 30 mm.Masa całkowita dywanów tkanych ręcznie wynosi od 3 kg/m2 do 7 kg/m2 Dywany ręcznie tkane zapewniają wyższy komfort niż maszynowe, są bardziej miękkie i puszyste a zaraz zdecydowanie trwalsze, dzięki temu że są wykonywane ręcznie z olbrzymią uwagą i dbałością o szczegóły.W dywanach ręcznych każda nitka jest zawiązywana osobno, umożliwia to tworzenie bardzo skomplikowanych wzorów i połączeń kolorystycznych. Wśród dywanów ręcznych należy wyróżnić dywany taftowane ręcznie, które charakteryzują się dodatkową podszewką i przyklejeniem runa do osnowy (siatki, na której tkany jest dywan).

Wzornictwo i kolorystyka

PSklep internetowy z dywanamiod względem wzornictwa najbardziej popularnym podziałem jest podział na dywany: tradycyjne i nowoczesne. Dywany tradycyjne są oparte na klasycznych wzorach, które wykształciły się w ciągu wielowiekowej praktyki tkania dywanów. Kolekcje klasyczne inspirowane są motywami roślinnymi, zwierzęcymi, wzorami dalekowschodnich kobierców i kulturą orientu. Są to dywany eleganckie, nadające niepowtarzalny klimat wnętrza. Doskonale się sprawdza jako jeden z elementów wystroju, jak również jako dominujący element tworzący podstawę projektu. Dominują barwy o nasyconych głębokich kolorach, które doskonale pasują do wzornictwa. Następną grupą są dywany o nowoczesnym wzornictwie. Panuje tutaj dowolność w tworzeniu wzorów. Każdy pomysł projektanta może zostać zrealizowany, więc dopasowanie odpowiedniego dywanu nie powinno stanowić problemu. Paleta barw jest zdecydowanie szersza niż we wzorach klasycznych. Można wybierać między pastelowymi barwami, ostrymi nasyconymi kolorami, bądź głębokimi wybarwieniami. Tradycyjne i nowoczesne wzory występują zarówno w dywanach tkanych maszynowo, jak i ręcznie.